Jak czyścić i myć rower, sprzęt do czyszczenia i smarowania

  1. Urządzenia do czyszczenia i smarowania
  2. Co i jak czyścić

Rower to zestaw ruchomych części, a gdy uderzy w nie brud, kurz i wilgoć, wydajność ruchu tych części jest znacznie zmniejszona. Dlatego niezwykle ważne jest przeprowadzanie regularnych inspekcji (miesięcznie, tygodniowo lub nawet częściej, w zależności od intensywności jazdy). Jeśli jedziesz przez długi czas na mokrej i brudnej pogodzie lub po prostu wolisz szybką i intensywną jazdę, będziesz musiał częściej czyścić rower.

W rzeczywistości regularne czyszczenie i smarowanie części roweru znacznie wpływa na wydajność jazdy. Smar chroni ruchome części przed tarciem spowodowanym wczesnym zużyciem i zatarciem, a także zapobiega tworzeniu się rdzy.

Jednak musisz zastosować się do środka. Nadmierne smarowanie prowadzi jedynie do zmniejszenia wydajności i uszkodzenia części, ponieważ nadmiar oleju gromadzi kurz i cząstki ścierne. Postaraj się, aby przetrzeć je przed każdą podróżą.

Wskazówka: Podczas smarowania kilku różnych części jednocześnie, pamiętaj o kolejności, w jakiej to zrobiłeś, i usuń nadmiar oleju w tej samej kolejności. W ten sposób dajesz olejowi wystarczająco dużo czasu, aby się zanurzyć.

Urządzenia do czyszczenia i smarowania

Do podstawowego czyszczenia i smarowania roweru potrzebne są następujące elementy: Do podstawowego czyszczenia i smarowania roweru potrzebne są następujące elementy:

Czyste szmaty: Powinno być dużo szmat i są one potrzebne zarówno do smarowania, jak i do ogólnego czyszczenia i wycierania.

Szczotki: Do dokładnego czyszczenia trudno dostępnych miejsc, które nie nadają się do normalnego mycia, musisz mieć szczotki o różnych kształtach i rozmiarach. Świetnie nadaje się do starych szczoteczek do zębów.

Woda: Przy rozsądnym użyciu jest skutecznym narzędziem, ale musisz być bardzo ostrożny. Faktem jest, że woda, zwłaszcza pod ciśnieniem, może uszkodzić wrażliwe łożyska.

Mydło / detergent: Kup mydło w płynie lub specjalny produkt do mycia ram rowerowych.

Odtłuszczacz: Zastosowanie dedykowanego odtłuszczacza rowerowego (ale nie nafty lub terpentyny) niezawodnie oczyści łańcuch i inne smarowane elementy. Wybierz najmniej agresywny rozpuszczalnik i usuń go w odpowiedni sposób.

Smar do łańcuchów: Regularne i dokładne smarowanie łańcucha może znacznie wydłużyć żywotność przekładni, ale w tym celu konieczne jest nabycie tylko specjalnego smaru rowerowego, który należy zastosować do wcześniej oczyszczonego łańcucha.

Istnieją dwa rodzaje smarów: płynny i suchy. Płynny smar przeznaczony do stosowania w wysokiej wilgotności lub deszczu. Mocno przylega do komponentów przekładni i jest znacznie wolniej zmyty z łańcucha. Ale te właściwości mają wady. Tak więc kurz i brud przylegają do łańcucha równie mocno, więc przed wyjazdem należy ostrożnie usunąć nadmiar.

Suchy smar jest przeznaczony do stosowania w suchą pogodę. Kurz i brud przywierają do niego znacznie mniej, ale nawet przy niewielkim deszczu ten środek smarny jest zmywany znacznie szybciej niż płyn.

Więcej szczegółów: jak czyścić i utrzymywać łańcuch rowerowy

Stojak na rowery: Umożliwia zablokowanie roweru na żądanej wysokości, co ułatwia czyszczenie i smarowanie. Ponadto wygodnie jest pedałować na stojaku i zdejmować koła, aby oczyścić ruchome i trudno dostępne elementy.

Co i jak czyścić

Najbardziej zanieczyszczone części roweru można przetrzeć suchą lub wilgotną szmatką. Reszta wymaga regularnego mycia, czyszczenia szczotką i smarowania.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas używania wody pod ciśnieniem, ponieważ może to uszkodzić wrażliwe łożyska.

Czyszczenie roweru składa się z czterech głównych kroków:

  1. Czyszczenie ramy.
  2. Czyszczenie i smarowanie łańcucha.
  3. Smarowanie dźwigni hamulca i dźwigni zmiany biegów.
  4. Smarowanie układów hamulcowych węzłów i kabli oraz zmiany biegów.

Ogólnie rzecz biorąc, najwięcej uwagi poświęca się przekładni (przednie gwiazdy, tylna kaseta, tylny przełącznik biegów i łańcuch).

Rama: Weź szczotkę i wiadro ciepłej wody z mydłem i delikatnie zetrzyj brud z ramy. Aby prawidłowo czyścić od góry do dołu w następującej kolejności: kierownica, kolumna kierownicy, górna rura, sztyca, górne tylne trójkątne pióra, przedni widelec i hamulce. Jeśli masz hamulec tarczowy, staraj się unikać kontaktu z roztworem mydła na wirnikach i podkładkach. Nawiasem mówiąc, dla wirników jest specjalny środek czyszczący do alkoholu. Ostatnimi elementami do czyszczenia są niższe pióra, gwiazdy, koła zębate i korbowody. Następnie weź wiadro czystej wody i opłucz wszystkie części w tej samej kolejności, a następnie wytrzyj je czystymi, suchymi szmatami.

Następnie weź wiadro czystej wody i opłucz wszystkie części w tej samej kolejności, a następnie wytrzyj je czystymi, suchymi szmatami

Łańcuch: Ten komponent najbardziej ucierpiał z powodu niewystarczającego smarowania, dlatego w celu powolnego zużycia łańcuch musi być regularnie czyszczony i smarowany Łańcuch: Ten komponent najbardziej ucierpiał z powodu niewystarczającego smarowania, dlatego w celu powolnego zużycia łańcuch musi być regularnie czyszczony i smarowany.

Aby wyczyścić niezbyt brudny łańcuch, wystarczająca jest sucha szmatka ze środkiem odtłuszczającym, ale jeśli jest bardzo zabrudzona, może być potrzebne specjalne urządzenie, które umożliwia dokładniejsze czyszczenie.

Po wyschnięciu odtłuszczacza bez pośpiechu, nałóż kroplę smaru na każde ogniwo łańcucha i pozwól mu nasiąknąć, a następnie, aby uniknąć późniejszego przyklejania się brudu, usuń nadmiar szmatki szmatką.

Ogólnie rzecz biorąc, procedura smarowania powinna być przeprowadzana z pojawieniem się skrzypienia lub wysuszenia łańcucha, a także po uderzeniu przez deszcz, aby uniknąć rdzy.

Dźwignie hamulca i dźwignie zmiany biegów: Po oczyszczeniu nałóż kilka kropli smaru na zawiasy dźwigni i manetki, aby utrzymać ich wydajność Dźwignie hamulca i dźwignie zmiany biegów: Po oczyszczeniu nałóż kilka kropli smaru na zawiasy dźwigni i manetki, aby utrzymać ich wydajność.

Kable do hamowania i zmiany biegów: regularnie sprawdzaj (szczególnie w warunkach wysokiej wilgotności) i okresowo nakładaj smar, aby zapewnić skuteczne działanie przełączników Kable do hamowania i zmiany biegów: regularnie sprawdzaj (szczególnie w warunkach wysokiej wilgotności) i okresowo nakładaj smar, aby zapewnić skuteczne działanie przełączników.

Zespół hamulca i zespół zmiany biegów: Te zespoły składają się z dużej liczby małych ruchomych części Zespół hamulca i zespół zmiany biegów: Te zespoły składają się z dużej liczby małych ruchomych części. Upewnij się, że dźwignie i rolki nie zapychają się i nie tracą mobilności. Nasmaruj wszystkie punkty obrotu, ale uważaj na kontakt z elektrodami.