Czujnik tlenu: co jest potrzebne i jak sprawdzić sondę lambda własnymi rękami

 1. Jak działa czujnik tlenu
 2. Dożywotnia sonda lambda
 3. Z powodu tego, co sonda lambda zawodzi
 4. Objawy nieprawidłowego działania sondy lambda
 5. Jak sprawdzić sondę lambda

Jak działa czujnik tlenu

Dożywotnia sonda lambda

Z powodu tego, co sonda lambda zawodzi

Objawy nieprawidłowego działania sondy lambda

Jak sprawdzić sondę lambda

Zadaniem sondy lambda (czujnika tlenu) jest przekazanie informacji o składzie mieszaniny roboczej z kolektora wydechowego do ECU. Jakość spalania mieszanki paliwowo-powietrznej (FA) bezpośrednio wpływa na działanie silnika.

Prawidłowe działanie czujnika tlenu pomaga:

 • Zwiększ wydajność silnika dzięki definicji niemal idealnej proporcji wtryskiwanego paliwa i powietrza.
 • Zmniejszyć produkcję szkodliwych gazów (CO, CH, NOx) emitowanych do atmosfery i poprawić ekonomiczną eksploatację samochodu dzięki prawidłowemu składowi mieszaniny roboczej.

W nowoczesnych samochodach z silnikiem wtryskowym umieść jeden lub więcej katalizatorów i dwa lub więcej czujników tlenu. Gdzie jest sonda lambda? Zależy od typu samochodu. System rozproszony z dwoma urządzeniami, które znajdują się przed i za katalizatorem. Zatem nadmiar tlenu w mieszaninie jest określany przed wejściem gazów do urządzenia. W samochodach z jedną sondą - zainstalowaną z przodu, na kolektorze wydechowym.

Jak działa czujnik tlenu

Komputer mierzy ilość paliwa dostarczanego za pomocą wtryskiwaczy, ustawiając głośność w pewnym punkcie. Sonda zapewnia sprzężenie zwrotne, które pozwala dokładnie określić proporcje benzyny, oleju napędowego lub gazu. Komputer żąda informacji co 0,5 sekundy w trybie bezczynności. Przy wyższych prędkościach częstotliwość żądań wzrasta proporcjonalnie. Analizując dane, jednostka sterująca dostosowuje skład zespołu paliwowego, czyniąc go gorszym lub bogatszym. Utrzymanie optymalnego montażu paliwa jest celem sond lambda. Idealny stosunek powietrza i paliwa to proporcje 14,7: 1 (benzyna), 15,5: 1 (gaz) i 14,6: 1 (olej napędowy).

Rodzaje czujników tlenu w konstrukcji urządzenia i zasada działania:

 • Dwupunktowy, wąskopasmowy (prosty). Działa na podstawie pomiaru ilości tlenu w spalinach. Im gorszy zespół paliwowy, tym niższe napięcie, tym bogatsze im wyższe.
 • Szerokopasmowy. Generuje sygnał o szerszym zakresie dla dokładnej oceny proporcji w zespole paliwa.

Dożywotnia sonda lambda

Średnia żywotność czujników tlenu w rosyjskiej benzynie wynosi 40 000–100 000 km. Aby zwiększyć żywotność, zaleca się wlewanie wysokiej jakości paliwa o niskiej zawartości zanieczyszczeń i metali ciężkich. Samodiagnostyka w celu ustalenia błędu jest dość trudna, aby ustalić przyczynę - prawie niemożliwe. Może to być zużycie, benzyna niskiej jakości, uszkodzenia mechaniczne i inne czynniki.

Jeśli podejrzewasz usterkę czujnika tlenu, skontaktuj się z profesjonalnym diagnostą. Korzystając z oscylogramu, specjalista określi przyczynę awarii i zaproponuje sposoby jej wyeliminowania.

Z powodu tego, co sonda lambda zawodzi

 • Uszkodzenia mechaniczne. Poważny cios w wyniku wypadku, uderzenia w krawężnik lub jazdy w terenie niekorzystnie wpływa na stan sondy;
 • Nieprawidłowa praca silnika i awaria układu zapłonowego prowadzą do przegrzania czujnika tlenu i uszkodzenia;
 • Zatkany system. Główną przyczyną awarii sondy lambda będą produkty spalania paliwa niskiej jakości. Im więcej metali ciężkich, tym szybciej się zatka;
 • Awaria grupy tłoków. Uszkodzony tłok, sworzeń tłoka i korbowód umożliwiają przepływ oleju do układu wydechowego, który zatyka sondę;
 • Wnikanie płynu. Zanieczyszczenia wszelkiego rodzaju skracają żywotność sondy;
 • Zamknięcie okablowania;
 • Zbyt bogata lub słaba mieszanka paliwowo-powietrzna;
 • Rozprężenie układu wydechowego pozwala na powietrze i gazy spalinowe, które wyłączają sondę lambda;
 • Wypadanie zaplonu;
 • Dodatki i „polepszacze” paliwa;
 • Naturalne zużycie. W warunkach złej jakości paliwa średnia żywotność czujnika wynosi 40–70 tys. Km.

Km

Awaria sondy lambda następuje stopniowo. Konsekwencje wadliwego czujnika tlenu przelewa się do trybu awaryjnego silnika. Tak więc producenci ratują samochód przed poważnymi uszkodzeniami, a kierowca przed sytuacjami awaryjnymi.

Usterce sondy lambda zapobiega regularna profilaktyka i diagnostyka, które wykrywają awarie na początkowych etapach. Jeśli czujnik tlenu nie działa, przeczytaj sposoby, aby go wyłączyć .

Objawy nieprawidłowego działania sondy lambda

 • Wzrasta poziom toksyczności gazów. Aby określić toksyczność, można użyć diagnozy. Zewnętrznie, nie zdiagnozowane, nawet zapach spalin nie zmieni się.
 • Zwiększa zużycie paliwa. Każdy kierowca monitoruje pełnię zbiornika, próbując znaleźć prędkość przelotową, gdy przepływ jest minimalny. Dlatego zwiększone zużycie paliwa zostanie natychmiast zauważone. W zależności od stopnia uszkodzenia sondy lambda rośnie o 1–4 litry. Zwiększone zużycie może oczywiście spowodować nie tylko uszkodzenie czujnika tlenu.
 • Występują błędy czujnika tlenu (P0131, P0135, P0141 i inne), zapala się „Check Engine”. Zazwyczaj pojawia się kontrola, gdy sonda lub katalizator działają nieprawidłowo. Diagnostyka określi dokładną przyczynę.
 • Katalizator przegrzewa się. Wadliwe sondy lambda przekazują błędne sygnały do ​​ECU, co może prowadzić do nieprawidłowej pracy katalizatora, jego przegrzania do stanu gorącego, a następnie awarii.
 • W silniku pojawia się szarpanie i nietypowe uderzenie. Sondy lambda przestają generować prawidłowy sygnał, dlatego destabilizuje działanie prędkości biegu jałowego. Obroty zmieniają się w szerokim zakresie, co prowadzi do pogorszenia jakości mieszanki paliwowej.
 • Dynamiczne właściwości samochodu pogarszają się, moc jest tracona, a trakcja jest tracona. Podobne znaki pojawiają się w sytuacjach początkowych. Uszkodzone czujniki również przestają działać na zimnym silniku, a samochód sygnalizuje system na różne sposoby.

Jeśli martwisz się jednym z tych objawów, skonsultuj się ze specjalistą. Z pomocą sprzętu diagnostycznego określi dokładny obszar uszkodzeń i pomoże w poprawie.

Jak sprawdzić sondę lambda

Więc samochód jeździ w szarpnięciach, zwiększone zużycie paliwa, „Sprawdź silnik” zapalił się. Objawy nie są charakterystyczne tylko dla złamania lambda, dlatego potrzebna jest pełna diagnostyka systemu. Ale jeśli jesteś pewien, że sprawa jest w nim zawarta, powiedz nam, jak sprawdzić czujnik własnymi rękami.

Sprawdź czujniki tlenu zalecane przez pomiar wartości napięcia. Podobny test sondy lambda z multimetrem, testerem i omomierzem można włączyć we własnym garażu.

Procedura jest następująca:

 1. Rozgrzej silnik do temperatury roboczej. Zimna sonda lambda nie będzie działać.
 2. Wyjmij i sprawdź sondę i przewody pod kątem uszkodzeń mechanicznych i zanieczyszczeń. Jeśli jest wygięty, porysowany lub pokryty nagromadzeniem sadzy, ołowiu, białej lub szarej sadzy, zmień go.
 3. Sprawdź działanie sondy lambda za pomocą omomierza. Często przyczyną usterki jest awaria wężownicy grzejnej lub przewodów do niej. Jak do niego zadzwonić? Podłączyć omomierz między przewody grzejnika, które były wcześniej odłączone od podkładki. Przy prawidłowym działaniu rezystancja obwodu sygnału w różnych samochodach waha się od 2 do 10 omów i od 1 com do 10 mΩ w obiegu grzewczym. Jeśli nie, to w przerwie na okablowanie.
 4. Przetestuj sygnał sondy za pomocą testera silnika, woltomierza przełączającego lub oscyloskopu. Podłącz tester do przewodu uziemiającego i sygnału, zwiększ prędkość do 3000 Nm, zanotuj czas i obserwuj odczyty. Powinny się zmieniać od 0,1 do 0,9 wolta. Zalecamy wymianę czujnika, jeśli zakres zmian w mniej niż 10 sekund zmienił się na mniej niż 9–10 odczytów. Przyczyną błędu może być „zmęczenie” i powolna reakcja systemu.
 5. Sprawdź stan sondy lambda przez napięcie odniesienia. Uruchom samochód, zmierz napięcie między masą a przewodem sygnałowym. Jeśli wartości różnią się od 0,45 V o więcej niż 0,2, czujnik lub obwody w prowadzącym do niego obwodzie są uszkodzone.

Jeśli nie ma urządzeń do sprawdzania działania sondy lambda, skontaktuj się z ekspertem. Przeprowadzą pełną diagnozę i dokładnie wezmą przyczynę awarii za mniej pieniędzy i czasu, które poświęciłbyś na zakup urządzeń i samemu identyfikację usterki.

Instrukcja wideo:

Zalecamy zobaczyć

Gdzie jest sonda lambda?
Jak do niego zadzwonić?