A jeśli sonda lambda jest uszkodzona

  1. Cel Grecka lambda w przemyśle motoryzacyjnym odnosi się do współczynnika nadmiaru powietrza w mieszance...
  2. Sonda Lambda: leczenie wadliwego działania
  3. Sonda Lambda: diagnoza
  4. Sonda Lambda: szczegóły instalacji

Cel

Grecka lambda w przemyśle motoryzacyjnym odnosi się do współczynnika nadmiaru powietrza w mieszance paliwowo-powietrznej Grecka lambda w przemyśle motoryzacyjnym odnosi się do współczynnika nadmiaru powietrza w mieszance paliwowo-powietrznej. Stąd nazwa czujnika, który mierzy ten współczynnik, a raczej resztkowy tlen (O2) w spalinach (zwany także czujnikiem tlenu). Celem czujnika jest dostarczenie do ECU silnika informacji w celu określenia charakteru spalania paliwa. Jest to konieczne, aby stworzyć normalne warunki pracy katalizatora. Faktem jest, że „okno” efektywnej pracy katalizatora jest bardzo wąskie, gdy 14,6–14,8 części powietrza i 1 część paliwa są spalane w cylindrach (gdy taka mieszanina jest spalana, lambda = 1 ± 0,01). Możliwe jest zapewnienie tak precyzyjnej regulacji składu mieszanki paliwowo-powietrznej tylko za pomocą układów zasilania z elektronicznym wtryskiem paliwa. Sonda lambda w tych systemach pełni funkcję sterownika w układzie wydechowym.

Sonda Lambda: przyczyny i objawy awarii

Może wystąpić awaria lub nawet awaria sondy lambda z powodu:

Żywotność sondy lambda jest znacznie zmniejszona przez zły stan pierścieni wycieraczek oleju, wnikanie środka przeciw zamarzaniu do cylindrów i rur wydechowych oraz wzbogaconą mieszankę paliwowo-powietrzną.

W przypadku wadliwie działającej sondy lambda zawartość CO w spalinach wzrasta z 0,1–0,3% do 3–7%. Zmniejszenie jego wartości w większości starych silników bez wymiany czujnika jest trudne, ponieważ regulator jakości mieszanki potencjometru może nie mieć wystarczającej rezerwy mocy. W samochodach z dwoma sondami lambda w przypadku drugiej awarii czujnika niemożliwe jest osiągnięcie normalnej pracy silnika bez poważnej ingerencji w elektronikę.

Sonda Lambda: leczenie wadliwego działania

Nie ma technologii naprawy wadliwych sond lambda - w przypadku awarii należy je wymienić Nie ma technologii naprawy wadliwych sond lambda - w przypadku awarii należy je wymienić. Jednakże nasz „Wujek Vasya” wciąż opracowywał metodę przywracania tych czujników, ale nie jest skuteczny we wszystkich przypadkach. Najczęściej przestaje działać z powodu osadów na wrażliwym elemencie pod kołpakiem ochronnym. Jeśli tablica zostanie usunięta, wydajność lambda zostanie przywrócona. Czujnik czujnika można czyścić przez płukanie go kwasem fosforowym, który w ciągu 10–20 minut usuwa zanieczyszczenia, nie niszcząc elektrod metalami ziem rzadkich. Bardziej efektywne jest czyszczenie sondy lambda po zdjęciu nasadki ochronnej na tokarce i myciu cienką szczotką. Zaleca się to jednak, jeśli możliwe jest przymocowanie nasadki za pomocą spawania argonowego. Po umyciu czujnik należy spłukać wodą i osuszyć. Jeśli pranie nie pomaga, lambda musi zostać zmieniona. Koszt prania jest znacznie niższy niż koszt nowej sondy lambda (od 300 UAH). Możesz wymienić nieogrzewany czujnik na podgrzewany (ale nie odwrotnie!). Jeśli złącza są niekompatybilne, uruchom niezależny obwód elektryczny i używaj uniwersalnych styków samochodowych zamiast złącza.

Sonda Lambda: diagnoza

Eksperci Bosch zalecają sprawdzanie sondy lambda i układu kontroli mieszanki paliwowej co 30 tysięcy kilometrów Eksperci Bosch zalecają sprawdzanie sondy lambda i układu kontroli mieszanki paliwowej co 30 tysięcy kilometrów.

Skuteczny pomiar tlenu resztkowego w spalinach sonda lambda zapewnia, po podgrzaniu do temperatury 300-400 ° C Jedynie w takich warunkach elektrolit cyrkonowy uzyskuje przewodność, a różnica w ilości tlenu atmosferycznego i tlenu w rurze wydechowej prowadzi do napięcia wyjściowego na elektrodach sondy lambda. Dlatego sygnał sondy lambda jest sprawdzany przy włączonym silniku i rozgrzanym. Oscyloskop jest lepiej dostosowany do pomiaru niż multimetr, ponieważ dzięki niemu kształt i częstotliwość sygnału są najdokładniej szacowane.

Następnie mierzona jest rezystancja podgrzewacza czujnika (z odłączoną wtyczką), mierzona w temperaturze pokojowej od 2 do 14 omów (zgodnie z wymaganiami producenta). Następnie sprawdzane jest napięcie dostarczane do nagrzewnicy: gdy zapłon jest włączony i złącze sondy jest podłączone, powinno ono wynosić co najmniej 10,5 V. Jeśli ta wartość jest niższa, należy dokładnie sprawdzić napięcie akumulatora, kable i połączenia.

Sonda Lambda: szczegóły instalacji

Opinia

Vadim Dolgiy   Konsultant techniczny, Robert Bosch Ltd Vadim Dolgiy
Konsultant techniczny, Robert Bosch Ltd.

Gdy sonda lambda zawiedzie, powstaje pytanie, gdzie kupić nową. Nie stanowi to problemu, ponieważ do instalacji w dowolnym samochodzie stworzono uniwersalne sondy lambda. Różnią się one od „normalnych” tylko sposobem połączenia. Aby podłączyć uniwersalną sondę lambda, Bosch opracował specjalny adapter, który łączy się ze standardowym okablowaniem wtyczki starej sondy. Adapter zapewnia dokładny i stabilny sygnał, jest wodoodporny, nie podlega spadkom temperatury i drganiom oraz zapewnia, że ​​świeże powietrze dociera do elementu pomiarowego.

Jurij Datsyk
Zdjęcie Bosch, GM

Jeśli znajdziesz błąd, wybierz fragment tekstu i naciśnij Ctrl + Enter .