Rozrusznik obraca się i silnik nie uruchamia się

 1. Sprawdzanie świec i iskier
 2. Sprawdzanie dopływu gazu
 3. Sprawdzanie dopływu powietrza

Przekręcanie kluczyka, grzechotanie rozrusznika i ... silnik się nie uruchamia. Wcześniej czy później każdy właściciel samochodu ma taki problem. Co robić w tej sytuacji?

Zasadniczo istnieje wiele powodów, dla których silnik może się nie uruchomić, i nie można rozpatrywać wszystkich z nich w ramach jednego artykułu. Istnieją jednak „podstawowe” warunki, które są niezbędne do pomyślnego uruchomienia. Omówimy je teraz.

Pomyślne uruchomienie wymaga dopływu paliwa z ciśnieniem roboczym, powietrzem i iskrą na czas. Bardzo ważne jest również przygotowanie odpowiedniej mieszanki paliwowo-powietrznej. Warunki te należy sprawdzić przede wszystkim, gdy silnik odmówił uruchomienia.

Sprawdzanie świec i iskier

Jeśli silnik nie uruchomi się w ciągu pięciu sekund, przekręcenie rozrusznika jest bezcelowe. Możesz spróbować zacząć od nowa, ale raczej nie da to żadnego sensu. Ponadto zbyt długie działanie rozrusznika może prowadzić do przegrzania, a nawet pożaru.

Jeśli spróbujesz uruchomić silnik gaźnika przez długi czas, benzyna zaleje świece i zasadniczo uniemożliwi dalsze próby uruchomienia. Wtryskiwacze mają tryb czyszczenia, więc świece można suszyć bez wyjmowania ich z samochodu - wystarczy nacisnąć pedał gazu na podłogę i przekręcić rozrusznik.

Wtryskiwacze mają tryb czyszczenia, więc świece można suszyć bez wyjmowania ich z samochodu - wystarczy nacisnąć pedał gazu na podłogę i przekręcić rozrusznik

Ale to są półśrodki. Przede wszystkim należy odkręcić co najmniej jedną świecę, ponownie nałożyć na nią drut i umieścić świecę na silniku, aby odległość między metalową częścią świecy a metalem silnika wynosiła około trzech milimetrów. Włącz rozrusznik i upewnij się, że równomierna iskra przeskakuje między stykami świec zapłonowych. Wykonaj ten test dla każdej świecy. Jeśli na żadnej świecy nie ma iskry, występują globalne problemy w układzie zapłonowym.

Może to być:

Ogólne wady:

 • Wadliwe świece (złogi węgla, zniszczenie izolatora)
 • Przewody wysokiego napięcia są uszkodzone (izolacja jest zerwana, prąd płynie „w lewo”, nie docierając do świecy)

Dla wtryskiwaczy:

 • Wadliwy moduł zapłonu
 • Brak zasilania modułu zapłonu. Zasilanie jest dostarczane z jednostki sterującej silnika, ale sygnał do jednostki pochodzi z wyłącznika zapłonu. Dlatego możliwe nieprawidłowe działanie grupy styków blokady zapłonu .
 • Uszkodzona jednostka sterująca silnika

Błędy w układzie sterowania zapłonem są zwykle widoczne podczas diagnozy i powodują włączenie lampki Check Engine.

W przypadku gaźników:

 • Wiszący węgiel drzewny w pokrywie dystrybutora zapłonu (dystrybutora)
 • Przepalenie rezystora w wirniku dystrybutora (w szynie dystrybutora)
 • Spalanie lub odtwarzanie grupy kontaktów (do zapłonu styków)
 • Awaria przełącznika (dla bezdotykowego zapłonu)
 • Wadliwe działanie cewki zapłonowej
 • Brak zasilania cewki. Moc cewki jest podawana przez wyłącznik zapłonu, więc powinieneś to sprawdzić grupa kontaktowa

Jeśli na jednej świecy nie ma iskry, musisz wymienić tę świecę na nową lub zmienić drut wysokiego napięcia. Zbyt mokre świece również należy wymienić na nowe lub przynajmniej suszyć w płomieniu. Jest to konieczne, ponieważ prąd nie może przepływać przez mokre styki i nie będzie iskry.

Jeśli na wszystkich świecach jest iskra, sprawdzamy dopływ paliwa.

Sprawdzanie dopływu gazu

Pośrednio określ wygląd dopływu benzyny do cylindrów poprzez wygląd świecy. Jeśli skręcona świeca z cylindra jest mokra i pachnie benzyną, wszystko jest w porządku z zapasem paliwa. Lepiej jednak to zweryfikować w bardziej wiarygodny sposób.

W przypadku silników wtryskowych wymaga to obniżenia ciśnienia w układzie paliwowym za pomocą specjalnego zaworu na końcu szyny paliwowej. Odkręć korek i naciśnij śrubokrętem zawór. Benzyna powinna rozpylać się spod zaworu. Następnie zwolnij zawór i włącz zapłon. W tym momencie należy uruchomić pompę gazową, przywracając uwolnione ciśnienie w układzie. Jeśli pompa cicha, włącz rozrusznik. Kiedy i kiedy rozrusznik jest włączony, pompa nie działa, najprawdopodobniej wystąpiła awaria jej układu zasilania.

Jeśli pompa się uruchomiła, wtedy ponownie sprawdzamy ciśnienie w układzie paliwowym, zrzucając go przez ten sam zawór w pochylni. Po raz kolejny rozpylanie benzyny wskazuje, że wszystko jest w porządku z układem zasilania paliwem. Gdy benzyna nie rozpryskuje się i wcale nie pojawia się spod zaworu, możemy mówić o wadliwym regulatorze ciśnienia paliwa na rampie (stale wypuszcza benzynę przez przewód powrotny do zbiornika) lub pewnej wtyczce głównego przewodu paliwowego (na przykład z powodu zamarznięcia wody w paliwie złej jakości )

W silnikach gaźnikowych o wiele łatwiej jest sprawdzić dolot paliwa. Wystarczy zdjąć pokrywę filtra powietrza, przesunąć dźwignię przepustnicy pierwszej komory gaźnika, symulując naciśnięcie pedału gazu i sprawdzić, czy benzyna rozpyla się z dyszy opryskiwacza. Możesz pompować gaz do gaźnika za pomocą dźwigni ręcznego pompowania, która znajduje się we wszystkich mechanicznych pompach gazowych.

Sprawdzanie dopływu powietrza

W układzie zasilania powietrzem awarie występują niezwykle rzadko i sprowadzają się do zatkania filtra powietrza lub zablokowania kanału powietrza przez obcy przedmiot. Takie usterki prawdopodobnie nie wystąpią w dobrze utrzymanym samochodzie osobowym. Ale jeśli samochód, na przykład, jest serwisowany lub niedawno kupiony, nie będzie nie na miejscu, aby upewnić się, że filtr jest nienaruszony i że szmata nie utknęła w kanale po ostatniej naprawie.

Są to podstawowe czynności, które można szybko wykonać, gdy silnik się nie uruchamia. Jeśli na wszystkich świecach pojawi się iskra, gaz dostanie się do silnika i wszystko jest w porządku z układem zasilania powietrzem, musisz „głęboko”.

Jak już wspomniano na początku materiału, trudno jest opisać wszystkie powody, dla których silnik może się nie uruchomić, w ramach jednego artykułu. Dlatego podajemy tylko ogólną listę.

 • Starter nie rozwija prędkości początkowej
 • Niewystarczające napięcie na pokładzie (słaby akumulator)
 • Brak kompresji w cylindrach silnika (pierścienie tłokowe są zużyte, zawory są zablokowane)
 • Zakłócenie rozrządu (pasek rozrządu jest rozdarty lub wskoczył na jeden / kilka zębów)
 • Brak sygnału z czujnika położenia wału korbowego lub innych „istotnych” czujników układu wtryskowego.
 • Awaria jednostki sterującej silnika

I inni. Poszukiwanie takich usterek jest już trudniejsze do przeprowadzenia w warunkach zewnętrznych, zwłaszcza jeśli zdarza się to zimą. Musisz zabrać samochód ze sobą i pociągnąć do garażu lub warsztatu samochodowego.

Co robić w tej sytuacji?