Jak zrobić migającą diodę baterii. Jak samemu wykonać migającą diodę LED

 1. Opis działania migacza LED
 2. Zasada działania diody LED
 3. Testowanie migających diod LED RGB

Ten 12-woltowy migacz LED pozwala stworzyć efekt chaotycznych błysków każdej z 6 diod LED. Zasada działania opiera się na awarii lawinowej węzła pn.

Opis działania migacza LED

Opisujemy działanie obwodu na jednym bloku, pozostałe pięć działa na podobnej zasadzie. Kiedy napięcie zasilające jest dostarczane przez rezystor R1, kondensator C1 zaczyna się ładować, a zatem napięcie zaczyna na nim rosnąć. Podczas ładowania nic się nie dzieje.

Gdy napięcie osiągnie 11 ... 12 woltów na zaciskach kondensatora, następuje awaria lawinowa złącza pn tranzystora, jego przewodnictwo wzrasta, w wyniku czego dioda LED zaczyna świecić z powodu energii kondensatora rozładowującego C1.

12 woltów na zaciskach kondensatora, następuje awaria lawinowa złącza pn tranzystora, jego przewodnictwo wzrasta, w wyniku czego dioda LED zaczyna świecić z powodu energii kondensatora rozładowującego C1

Kiedy napięcie na kondensatorze spadnie poniżej 9 ... 10 woltów, złącze tranzystora zamyka się i cały proces powtarza się od samego początku. Pozostałe pięć bloków obwodu również działa na w przybliżeniu tej samej częstotliwości, ale w rzeczywistości częstotliwość jest nieco inna od siebie ze względu na tolerancje komponentów radiowych.

W projekcie można użyć dowolnych części radiowych. Należy zauważyć, że przy napięciu zasilania mniejszym niż 12 woltów obwód nie będzie działał, ponieważ tranzystor nie ulegnie awarii lawinowej, a generator nie będzie działać. Cechą tego typu generatora jest jego zależność od napięcia zasilania. Im wyższe napięcie, tym wyższa częstotliwość oscylacji. Górny poziom mocy jest ograniczony charakterystyką kondensatorów i oporników ograniczających prąd.


Wartości rezystorów i kondensatorów określają częstotliwość pracy każdego generatora. Rezystory chronią tranzystory przed zniszczeniem podczas awarii lawinowej. Nie należy niedoceniać rezystancji rezystorów, ponieważ może to doprowadzić do awarii tranzystorów. To samo może się zdarzyć, jeśli kondensatory są zbyt duże. W takim przypadku możliwe jest zalecenie diodom LED podłączenia szeregowego dodatkowego oporu.

http://pandatron.cz/?520&dekorativni_blikatko

Każdy początkujący entuzjasta amatorskiego radia pragnie szybko zebrać coś elektronicznego i pożądane jest, aby działał natychmiast i bez pracochłonnych ustawień. Tak, i to jest zrozumiałe, ponieważ nawet niewielki sukces na początku ścieżki daje dużą siłę.

Jak już wspomniano, pierwszą rzeczą jest lepsze zmontowanie zasilacza. Cóż, jeśli jest już w warsztacie, możesz zebrać flasher na diodach LED. Czas więc „podnieść” za pomocą lutownicy.

Tutaj schemat jedno z najprostszych migających świateł. Podstawową podstawą tego obwodu jest symetryczny multiwibrator. Flasher składa się z niedrogich i niedrogich części, z których wiele można znaleźć w starym sprzęcie radiowym i użyć ponownie. Parametry komponentów radiowych zostaną omówione nieco później, ale na razie dowiemy się, jak działa obwód.

Istotą obwodu jest to, że tranzystory VT1 i VT2 otwierają się naprzemiennie. W stan otwarty Przejście WE tranzystory przepuszczają prąd. Ponieważ diody LED znajdują się w obwodach kolektora tranzystorów, świecą, gdy przepływa przez nie prąd.

Częstotliwość przełączania tranzystorów, a zatem i diod LED, można w przybliżeniu obliczyć, stosując wzór do obliczania częstotliwości symetrycznego multiwibratora.

Jak widać ze wzoru, głównymi elementami, za pomocą których można zmieniać częstotliwość przełączania diod LED, są rezystor R2 (jego wartość jest równa R3), a także kondensator elektrolityczny C1 (jego pojemność wynosi C2). Aby obliczyć częstotliwość przełączania, we wzorze należy podstawić wartość rezystancji R2 w kilo omach (kΩ) i wartość pojemności C1 kondensatora C1 w mikrofaradach (μF). Uzyskujemy częstotliwość f w hercach (Hz lub, obco, Hz).

Wskazane jest nie tylko powtórzenie tego schematu, ale także „zabawa” z nim. Możesz na przykład zwiększyć pojemność kondensatorów C1, C2. W takim przypadku częstotliwość przełączania diod LED spadnie. Będą się zmieniać wolniej. Możesz także zmniejszyć pojemność kondensatorów. W takim przypadku diody LED będą się przełączać częściej.

Przy C1 = C2 = 47 μF (47 μF), a R2 = R3 = 27 kΩ (kΩ), częstotliwość będzie wynosić około 0,5 Hz (Hz). W ten sposób diody LED przełączą się 1 raz na 2 sekundy. Zmniejszając pojemność mikrofonów C1, C2 do 10, można osiągnąć szybsze przełączanie - około 2,5 razy na sekundę. A jeśli zainstalujesz kondensatory C1 i C2 o pojemności 1 mikrofarady, wówczas diody LED będą przełączać się z częstotliwością około 26 Hz, co będzie prawie niezauważalne dla oka - obie diody będą po prostu świecić.

A jeśli weźmiesz i umieścisz kondensatory elektrolityczne C1, C2 o różnych pojemnościach, wówczas multiwibrator zmieni się z symetrycznego na asymetryczny. W takim przypadku jedna z diod LED będzie świecić dłużej, a druga jest krótsza.

Bardziej płynnie częstotliwość migania diod LED można zmienić za pomocą dodatkowego rezystor zmienny PR1, który może być włączony w taki obwód.

Bardziej płynnie częstotliwość migania diod LED można zmienić za pomocą dodatkowego  rezystor zmienny  PR1, który może być włączony w taki obwód

Następnie częstotliwość przełączania diod LED można płynnie zmieniać, obracając pokrętło rezystora zmiennego. Rezystor zmienny można przyjąć z rezystancją 10 - 47 kOhm, a rezystory R2, R3 można zainstalować z rezystancją 1 kOhm. Wartości pozostałych części powinny pozostać takie same (patrz tabela poniżej).

Tak wygląda flasher z płynnie regulowaną częstotliwością błysku diod LED na płycie chleba.


Początkowo obwód migacza lepiej jest zamontować na płycie lutowniczej bez lutowania i skonfigurować obwód według własnego uznania. Płyta lutownicza bez lutowania jest ogólnie bardzo wygodna do wszelkiego rodzaju eksperymentów z elektroniką.

Porozmawiajmy teraz o szczegółach, które będą wymagane do montażu świateł awaryjnych na diodach LED, których schemat pokazano na pierwszej ilustracji. Lista elementów użytych w obwodzie znajduje się w tabeli.

Imię i nazwisko

Oznaczenie

Ocena / parametry

Marka lub typ przedmiotu

Tranzystory VT1, VT2

KT315 z dowolnym indeksem literowym Kondensatory elektrolityczne C1, C2 10 ... 100 mikrofaradów (napięcie robocze od 6,3 wolta i więcej) K50-35 lub importowane analogi Rezystory R1, R4 300 omów (0,125 W) MLT, MON i podobne importowane R2 , R3 22 ... 27 kOhm (0,125 W) diody LED HL1, HL2 lub jasne przy 3 woltach

Warto zauważyć, że tranzystory KT315 mają komplementarny „bliźniak” - tranzystor KT361. Ich skrzynki są bardzo podobne i łatwe do mieszania. Nie byłoby to bardzo przerażające, ale te tranzystory mają inną strukturę: KT315 - npn i KT361 - pnp . Dlatego nazywane są komplementarnymi. Jeśli zamiast tranzystora KT315 KT361 zostanie zainstalowany w obwodzie, to nie będzie działać.

Jak ustalić, kto jest kim? (kto jest kim?).

Zdjęcie pokazuje tranzystor KT361 (po lewej) i KT315 (po prawej). W przypadku tranzystora zwykle wskazany jest tylko indeks alfabetyczny. Dlatego odróżnij KT315 od KT361 według wygląd prawie nierealne. Aby niezawodnie upewnić się, że jest to KT315, a nie KT361, najbardziej niezawodnym jest sprawdzenie tranzystora za pomocą multimetru.

Okablowanie tranzystora KT315 pokazano na rysunku w tabeli.

Przed wlutowaniem innych części radiowych do obwodu warto je sprawdzić. Szczególnie kontrole wymagają starych kondensatorów elektrolitycznych. Mają jeden problem - utratę pojemności. Dlatego sprawdzanie kondensatorów nie jest zbyteczne.

Nawiasem mówiąc, za pomocą flashera możesz pośrednio ocenić pojemność kondensatorów. Jeśli elektrolit „wyschnie” i straci część pojemności, wówczas multiwibrator będzie działał w trybie asymetrycznym - natychmiast stanie się zauważalnie czysto wizualny. Oznacza to, że jeden z kondensatorów C1 lub C2 ma mniejszą pojemność („suchą”) niż drugi.

Oznacza to, że jeden z kondensatorów C1 lub C2 ma mniejszą pojemność („suchą”) niż drugi

Aby zasilić obwód, potrzebujesz zasilacza o napięciu wyjściowym 4,5 - 5 woltów. Możesz także zasilać flasher z 3 baterii rozmiaru AA lub AAA (1,5 V * 3 = 4,5 V). Przeczytaj, jak prawidłowo podłączyć baterie.

Kondensatory elektrolityczne (elektrolity) są odpowiednie dla każdego o pojemności nominalnej 10 ... 100 mikrofaradów i napięciu roboczym 6,3 wolta. Aby uzyskać niezawodność, lepiej wybrać kondensatory o wyższym napięciu roboczym - 10 .... 16 woltów. Przypomnijmy, że napięcie robocze elektrolitów powinno być nieco wyższe niż napięcie zasilania obwodu.

Możesz wziąć elektrolity o większej pojemności, ale wymiary urządzenia znacznie wzrosną. Podłączając kondensatory do obwodu, zwróć uwagę na polaryzację! Elektrolity nie lubią odwracania biegunowości.

Wszystkie programy są sprawdzane i działają. Jeśli coś nie działało, najpierw sprawdzamy jakość lutowania lub połączeń (jeśli są zebrane na desce). Przed wlutowaniem części do obwodu należy je sprawdzić za pomocą multimetru, aby nie być zaskoczonym: „Dlaczego to nie działa?”

Diody LED mogą być dowolne. Możesz używać zarówno konwencjonalnych lamp 3-woltowych, jak i jasnych. Jasne diody LED mają przezroczystą obudowę i mają większy strumień świetlny. Na przykład jaskrawoczerwone diody LED o średnicy 10 mm wyglądają bardzo imponująco. W zależności od potrzeb możliwe jest zastosowanie diod LED o innych kolorach promieniowania: niebieskim, zielonym, żółtym itp.

02 czerwca 2017 r

Jeśli nie można kupić gotowej migającej diody LED, w której wszystkie niezbędne elementy są już wbudowane w żarówkę, aby wykonać żądaną funkcję, a pozostaje tylko podłączyć baterię, możesz spróbować złożyć własny obwód

Z jakiegoś powodu gospodarka naszego kraju działa w przemyśle wydobywczym, podczas gdy elektronika jest głęboko zakopana. Z tego powodu przy napiętej podstawie elementu.

I rzeczywiście może pojawić się problem, a nie zadanie zrobienia migającej diody LED. Zwłaszcza jeśli akcja ma „niebieskie wiadra” na nosie.

Zasada działania diody LED

Przed podłączeniem diody LED musisz znać minimum teorii. W obszarze złącza pn, z powodu istnienia przewodnictwa dziurowego i elektronowego, powstaje strefa o poziomach energii niestandardowych dla grubości głównego kryształu.

Po rekombinacji nośników ładunku uwalniana jest energia, a jeśli jej wartość jest równa kwantowi światła, wówczas połączenie dwóch materiałów zaczyna promieniować. Barwa zależy od niektórych wartości, a stosunek jest następujący:

E = hc / λ, gdzie h = 6,6 x 10-34 to stała Plancka, c = 3 x 108 to prędkość światła, a grecka litera lambda wskazuje długość fali (m)

Z tego stwierdzenia wynika, że ​​można stworzyć diodę, w której różnica poziomów energii wynosi E.

To będzie pożądany. Tak powstają diody LED. W zależności od różnicy poziomów kolor może być niebieski, czerwony, zielony itp.


Co więcej, nie wszystkie diody LED mają taką samą wydajność Co więcej, nie wszystkie diody LED mają taką samą wydajność. Najsłabsi są blues, który historycznie pojawił się wśród ostatnich.

Wydajność diod LED jest stosunkowo niewielka (w przypadku technologii półprzewodnikowej) i rzadko osiąga nawet 45%.

Ale z tym wszystkim specyficzna transformacja energia elektryczna do użytecznej latarni jest po prostu niesamowite.

Każda W energii może wytworzyć 6-7 razy więcej fotonów niż żarnik w tych samych warunkach zużycia. To wyjaśnia, dlaczego dziś diody LED mają silną pozycję w technologii oświetleniowej.

Z tego samego powodu stworzenie lampy awaryjnej na podstawie tych elementów półprzewodnikowych jest nieporównywalnie prostsze. Wystarczająco niskie napięcia wystarczą, aby obwód zaczął działać.


Cała reszta sprowadza się do prawidłowego wyboru klucza i elementów pasywnych, aby utworzyć piłokształtny lub pulsacyjny napięcie o pożądanym kształcie: Cała reszta sprowadza się do prawidłowego wyboru klucza i elementów pasywnych, aby utworzyć piłokształtny lub pulsacyjny napięcie o pożądanym kształcie:

 • Amplituda
 • Dobroć
 • Częstotliwość powtarzania

Jak to zrobić? Oczywiście podłączenie diody LED do sieci 220 V nie byłoby dobrym pomysłem.

Istnieją podobne schematy, ale ich mruganie jest raczej trudne, ponieważ podstawowa podstawa do tego nie została jeszcze stworzona.

Zazwyczaj diody LED działają przy znacznie niższych napięciach zasilania. Spośród nich najbardziej przystępne są:

 • Napięcie +5 V występuje w urządzeniach do ładowania baterii telefonu, a także iPada i innych gadżetów.

To prawda, że ​​prąd wyjściowy w tym przypadku jest mały, ale w większości przypadków nie jest to konieczne. Ponadto napięcie +5 V można znaleźć na jednej z magistrali zasilacza komputera osobistego.

W takim przypadku nie będzie problemów z bieżącym limitem. Drut w tym przypadku jest czerwony i poszukaj ziemi w kolorze czarnym.

 • Napięcie od +7 do +9 V często znajduje się w ładowarkach ręcznych stacji radiowych, zwanych potocznie krótkofalówkami.

Wiele firm, a każda z nich ma swoje własne standardy

 • Naszym zdaniem schemat połączeń LED będzie działał najlepiej od +12 V.

Jest to standardowe napięcie w mikroelektronice, można je znaleźć w wielu miejscach. Ponadto jednostka komputerowa ma napięcie -12 V. Izolacja rdzenia jest niebieska, a sam drut pozostawia się do kompatybilności ze starymi napędami.

W naszym przypadku może być potrzebna, jeśli nie masz pod ręką podstawy elementu dla +12 V. Wtedy wystarczy znaleźć uzupełniające tranzystory i włączyć je zamiast oryginalnych. Oceny elementów pasywnych pozostają takie same. Sama dioda LED również włącza się na odwrotnej stronie.

 • Wartość -3,3 V na pierwszy rzut oka wydaje się nieodebrana.

Ale jeśli masz szczęście, aby uzyskać diody LED SMD0603 po 4 ruble za sztukę na aliexpress RGB, to nie możesz skręcić w góry Ale jeśli masz szczęście, aby uzyskać diody LED SMD0603 po 4 ruble za sztukę na aliexpress RGB, to nie możesz skręcić w góry.

Jednak! Spadek napięcia kierunek do przodu nie może przekraczać 3 V (przełączanie wsteczne nie jest konieczne, ale w przypadku nieprawidłowej polaryzacji maksymalne napięcie wynosi 5).

Teraz, gdy urządzenie LED jest dla nas całkiem zrozumiałe, a warunki spalania są znane, przystąpimy do realizacji naszego pomysłu. Mianowicie sprawimy, że element zacznie mrugać.

Testowanie migających diod LED RGB

Zasilacz komputerowy jest prawie idealną opcją do testowania diod SMD0603. W takim przypadku wystarczy umieścić dzielnik rezystancyjny.

Aby to zrobić, zgodnie ze schematem z dokumentacji technicznej ocenia się odporność przejścia pn w kierunku do przodu za pomocą testera.


Bezpośredni pomiar nie jest tutaj możliwy Bezpośredni pomiar nie jest tutaj możliwy. Zamiast tego zmontuj obwód pokazany na rysunku. Oto rozważania, z których wyszliśmy, i to, co pokazano na zdjęciu:

 • Mikroukład podaje się wraz z numerami odnóg zgodnie z danymi technicznymi.
 • Zasilanie jest dostarczane do katody, ponieważ biegunowość napięcia jest ujemna. 3,3 V wystarcza do otwarcia skrzyżowań pn.
 • Wymagany jest rezystor zmienny, niezbyt duża wartość.

Mamy liczbę ustawioną na maksymalny limit 680 omów. To w tej pozycji powinien być początkowo.

 • Zwykle rezystancja otwartego złącza pn nie jest bardzo duża, ale potrzebujemy znacznego marginesu, aby diody się nie wypaliły (pamiętamy, że ich maksimum napięcie przewodzenia wynosi 3 V).

Uwzględniono również fakt, że przy niskim napięciu rezystancja każdej diody LED będzie wynosić około 700 omów. Przy połączeniu równoległym całkowity opór jest określany zgodnie ze wzorem pokazanym na poniższym rysunku.

Podstawiając 700 jako wszystkie trzy parametry wejściowe, otrzymujemy 233 Ohm. Będzie to opór naszych diod LED w momencie, gdy zaczną się otwierać (przynajmniej tak nam się wydaje).

 • Najważniejsze jest to, że musimy kontrolować tryb za pomocą testera (patrz rysunek powyżej).

Aby to zrobić, stale mierzymy napięcie na chipie LED, jednocześnie zmniejszając wartość rezystancji, aż różnica potencjałów wzrośnie do 2,5 V. Po prostu niebezpieczne jest dalsze zwiększanie napięcia, być może wielu zatrzyma się nawet przy 2,2 V.

 • Następnie z proporcji znajdujemy pożądaną rezystancję układu LED: (3,3 - 2,5) / 2,5 = R per / Rtotal, gdzie R per jest rezystancją rezystora zmiennego w czasie, gdy napięcie na wyświetlaczu testera osiąga 2,5 V. R ogółem = 3,125 R na.


Przewód +3,3 V na zasilaczu komputera ma pomarańczową izolację i uziemiamy obwód z czarnego Przewód +3,3 V na zasilaczu komputera ma pomarańczową izolację i uziemiamy obwód z czarnego.

Pamiętaj, że nie musisz włączać tego modułu bez obciążenia. Idealne byłoby podłączenie napędu DVD lub innego urządzenia do jednego ze złączy.

Można również po prostu zdjąć boczną pokrywę i stamtąd usunąć niezbędne kontakty.

Podłączanie diod LED pokazano na schemacie. Wielu zapyta - co dalej? Zmierzony opór włączony połączenie równoległe Diody LED i zatrzymane?

Wyjaśniamy: w stanie roboczym, jeśli musisz włączyć kilka diod LED, wykonamy tę samą konfigurację. W rezultacie napięcie zasilania układu powinno wynosić 2,5 V.

Należy pamiętać, że diody LED migają, więc odczyty mogą nie być całkowicie dokładne.

W takim przypadku maksimum odczytów nie powinno przekraczać 2,5 V. Cóż, i oczywiście będzie jasne, że obwód działa, ponieważ diody LED zaczną migać.

Aby tylko część z nich pokazała się w tym względzie, musisz usunąć jedzenie z niepotrzebnego. Możliwe jest również złożenie obwodu debugowania z trzema rezystorami zmiennymi - po jednym w każdej gałęzi kolorów.


Teraz wiemy, jak zrobić mruganie  Podświetlenie LED  zrób to sam Teraz wiemy, jak zrobić mruganie Podświetlenie LED zrób to sam.

A teraz wielu zapyta, czy można zmienić czas reakcji.

Uważamy, że zdolności powinny być nadal wykorzystywane w środku. Może to nawet ich własne zdolności pn Przejścia LED

Ale w każdym razie, podłączając zmienny kondensator równolegle z obwodem wejściowym, możesz spróbować coś zmienić.

Ocena powinna być bardzo mała i mierzona w pF. W tak małym mikroukładzie po prostu nie może być dużych pojemności.

Zakładamy również, że rezystor połączony równolegle z mikroukładem (patrz linia przerywana na schemacie powyżej) i umieszczony na ziemi utworzy dokładniejszy dzielnik. W takim przypadku stabilność wzrośnie.

[ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ] [ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ]                    id   Inne  Rosyjski  Ukraiński  Białoruski  polski  Angielski  hiszpański  Niemiecki  Turecki  Bułgarski  Czeski  Węgierski  Estoński  Ormiański  Kazachski  Hebrajski  Gruziński  Serbski  Chorwacki  Litewski  Słowacki  Słoweński  Albański  Macedoński  Łotewski  Kirgistan  Mongolski  Portugalski  Uzbecki  koreański  Rumuński  Duński  grecki  Holenderski  Norweski  szwedzki  włoski  francuski  indonezyjski id arabski  Hindi  Bengalski  chiński  [Azerbejdżański  ] [bośniacki bs ] [tajik  ] [Łac  ] [Wietnamski  ] [Kannada kn ] [fiński  ] [Filipino  ] [Irlandzki  ] [Islandzki  ] [Szkocki (gaelicki) gd ] [japoński  ] [Afrikaans  ] [Amharski am ] [kataloński  ] [ Cebuan ceb ] [Korsykanin id Inne Rosyjski Ukraiński Białoruski polski Angielski hiszpański Niemiecki Turecki Bułgarski Czeski Węgierski Estoński Ormiański Kazachski Hebrajski Gruziński Serbski Chorwacki Litewski Słowacki Słoweński Albański Macedoński Łotewski Kirgistan Mongolski Portugalski Uzbecki koreański Rumuński Duński grecki Holenderski Norweski szwedzki włoski francuski indonezyjski id arabski Hindi Bengalski chiński [Azerbejdżański ] [bośniacki bs ] [tajik ] [Łac ] [Wietnamski ] [Kannada kn ] [fiński ] [Filipino ] [Irlandzki ] [Islandzki ] [Szkocki (gaelicki) gd ] [japoński ] [Afrikaans ] [Amharski am ] [kataloński ] [ Cebuan ceb ] [Korsykanin

Cz/?
Jak ustalić, kto jest kim?
Kto jest kim?
Przed wlutowaniem części do obwodu należy je sprawdzić za pomocą multimetru, aby nie być zaskoczonym: „Dlaczego to nie działa?
Wielu zapyta - co dalej?