Jak określić świeżość produktów rybnych?

  1. Schłodzone ryby
  2. Świeże ryby mrożone
  3. Solone, lekko solone i wędzone ryby
  4. Przetwory rybne
  5. Konserwy rybne
  6. Sztuczki dla ryb

W związku z nadejściem gorącego sezonu należy bardziej rozróżniać wybór produktów. Dotyczy to również ryb i produktów rybnych. Kupując tylko żywe ryby, możemy być pewni jego świeżości. Jak nie popełnić błędu i dokonać właściwego wyboru przy zakupie?

Schłodzone ryby

Jeśli chodzi o schłodzone ryby. Okres trwałości wynosi od 1 do 12 dni, wszystko zależy od temperatury przechowywania. Im niższa temperatura, tym dłuższy okres trwałości. Oczy ryb powinny być wypukłe i przezroczyste. Błotniste, zapadnięte oczy wskazują, że ryba zdecydowanie miała czas, by położyć się na ladzie dłużej niż to konieczne. Powierzchnia ryby powinna być czysta i błyszcząca, łuski nie są suche i dobrze przylegają do skóry. Blaszki powinny być czerwone lub ciemnoczerwone, nie wyblakłe ani brązowe. Ciało musi być elastyczne i po naciśnięciu palca z powrotem do pierwotnego stanu. Ryba musi mieć zapach świeżej ryby.

Świeże ryby mrożone

Obecnie uważa się, że ryby zamrożone w stanie żywym przez naturalne zimno, jeśli są właściwie rozmrożone, są prawie tak dobre jak świeże. Aby prawidłowo rozmrażać, nie powinno być w temperaturze pokojowej lub w wodzie, ale w lodówce. U ryb mrożonych kolor skrzeli jest szary z czerwonawym odcieniem. Białe skrzela oznaczają, że ryba jest zamrożona po raz drugi. Znaki wskazujące na świeżość ryb w oczach są takie same jak oziębione. Tłuszcz z pewnością wyda ryby, zbyt długie, z zapachem i żółtawym kolorem. Po ponownym zamrożeniu łuski stają się mętne, blaszki mają nieswoisty zapach, mięso ryby odsuwa się od kości, a ślady brązowej krwi wskazują, że ryba była całkowicie rozmrożona.

Solone, lekko solone i wędzone ryby

Solone, lekko solone, wędzone ryby powinny być grube, niezbyt dobrze odżywione i niezbyt cienkie. Kości nie powinny się przedostać, a skrzela powinny być różowe, w każdym razie nie czarne. Nie powinno być śluzu. Jeśli w tuszy są luki, oznacza to, że mamy praktycznie rozłożoną rybę przed nami, która, aby ją przedłużyć, była po prostu osolona. Naciśnij go palcem - zła ryba nie przywraca jej kształtu. Kupując takie ryby w opakowaniu próżniowym, należy sprawdzić szczelność opakowania, nie powinno być w nim powietrza, solanka, folia powinna być mocno dociśnięta do ryby. Ważne jest, aby wąchać ryby: jeśli ma nieprzyjemny zapach, oznacza to, że jest uszkodzony.

Przetwory rybne

Są to produkty rybne, które nie zostały poddane obróbce cieplnej, więc zawierają witaminy i pierwiastki śladowe. Przy zakupie należy zwracać uwagę na trwałość, szczelność opakowania, kolor, konsystencję produktu, zawartość zanieczyszczeń, stan skóry ryby , przezroczystość oleju.

Konserwy rybne

Inny rodzaj produktów rybnych - konserwy. Są to produkty rybne, które zostały poddane obróbce cieplnej i mają długi okres trwałości - do 2 lat. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd puszki - bez wzdęć (bombardowanie). Podczas otwierania spójrz na wewnętrzną ścianę puszki - powinna być wolna od plam rdzy. Ryba powinna mieć jednorodną konsystencję, sos nie jest mętny, bez pęcherzyków gazu, a zapach zjełczałego oleju wskazuje na uszkodzenie produktu.

Sztuczki dla ryb

Sprzedawcy używają różnych sztuczek, takich jak sprzedaż tusz ryb bez głowy, aby utrudnić określenie świeżości, a nawet próbować rozdawać rozmrożone ryby na schłodzone. Odcień skrzela mangan lub akwarele. Aby upewnić się, że skrzela ryb nie są pomalowane, przetrzyj je wilgotną szmatką. Jeśli jesteś zdezorientowany przy wyborze ryby, nie wahaj się zapytać sprzedawcę o dokumenty towarzyszące dla tego typu produktu. Bądź bardzo ostrożny, nie daj się zwieść.

Wiadomości o żywności

Jak nie popełnić błędu i dokonać właściwego wyboru przy zakupie?